Projekt domu jednorodzinnego

Projekt domu jednorodzinnego – gotowy czy na zamówienie?

Nowy dom jednorodzinny – marzenie znacznej części Polaków. No bo kto z nas nie marzył nigdy o domku z ogródkiem, w którym dzieci mogłyby biegać swobodnie bawiąc się z psem, a wewnątrz cieszyć się poczuciem prywatności? Dlatego każdego roku tysiące nowych domów jednorodzinnych budują się w polskich miastach, ale także miasteczkach i wioskach. Jednak, aby taki dom mógł w ogóle powstać, najpierw musi być projekt. I tutaj już zazwyczaj zaczynają się pierwsze schody dla osoby, która pragnie wybudować dom.

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych projektów, czy warto więc z nich skorzystać, czy może lepiej udać się do architekta, który zaprojektuje dom specjalnie dla nas? Poniższy artykuł powinien pomóc w tym temacie!

Projekt domu – dlaczego jest tak ważny?

Komuś, kto dopiero zaczyna przygodę z budową domu mogłoby się wydawać, że przecież nie ma większego znaczenia, jaki projekt wybierzemy, jeśli tylko podoba nam się ilość pomieszczeń i ich układ. Nic bardziej mylnego. Projekt to bowiem równocześnie instrukcja, według której zostanie zbudowany wasz dom, a zatem jego wybór to już jeden z najważniejszych etapów całej budowy. To od niego zależy bowiem czy otwór na schody będzie znajdował się w najwygodniejszym dla nas miejscu, czy wyjście z garażu do domu będzie przemyślane w sposób praktyczny albo czy rozmiary pomieszczeń pozwolą na kupienie standardowych mebli, czy może trzeba będzie robić je u stolarza na zamówienie. Choć na początku budowy te kwestie mogą wydawać się najmniej istotne, to jednak właśnie one będą miały największy wpływ na wygodę użytkowania budynku przez wszystkie kolejne dziesięciolecia! Warto więc zadbać o to, by wybrać projekt jak najlepiej przemyślany, a zarazem jak najbardziej dostosowany na miarę naszych potrzeb i pragnień.

Projekt gotowy – wady i zalety

Poznajmy więc jasne i ciemne strony kupowania gotowego projektu domu jednorodzinnego. Z pewnością ma on wiele zalet. Po pierwsze, już samo oglądanie takich gotowych projektów może nam uzmysłowić, jakie rozwiązania byłyby przez nas pożądane w naszym nowym domu, a jakich wolelibyśmy uniknąć. Zobaczenie na wizualizacji rozrysowanych pomieszczeń, a nawet mebli, może bardzo rozjaśnić w naszej wyobraźni wizję własnego azylu. Łatwiej będzie nam wówczas zdecydować, czego tak naprawdę oczekujemy. A gama takich gotowych projektów jest naprawdę szeroka, więc jest w czym wybierać – i to niewątpliwie kolejna zaleta takiego rozwiązania. Kolejnym plusem gotowego projektu jest fakt, że wcale nie musimy decydować się na zbudowanie dokładnie takiego samego budynku 1:1. Kupując bowiem projekt od dobrego biura projektowego mamy zawsze możliwość adaptacji takiego projektu do swoich potrzeb, a zatem możemy poprosić na przykład o zmianę rozkładu pomieszczeń lub ich wielkości. Do zalet gotowych projektów z pewnością zaliczymy także fakt, że takie projekty niemal zawsze są bardzo dobrze przemyślane, dzięki czemu zapewniają pewność dokumentacji. Projekty gotowe z pewnością są też tańsze i szybciej dostępne od tych realizowanych na indywidualne zamówienie.

Zalet jest więc cały ogrom, ale jest też jedna poważna wada takich gotowych projektów – mogą nie nadawać się na każdą działkę. Nie ma zazwyczaj problemu, jeśli działka jest dość duża i kształtna, ale zdarzają się też działki wąskie, o planie innym niż kwadrat bądź prostokąt, z drzewami, słupami energetycznymi czy innymi “przeszkodami”, które mogą uniemożliwić adaptację jakiegokolwiek gotowego projektu w danym miejscu. Do minusów takich projektów z pewnością możemy też zaliczyć powtarzalność powstających na ich podstawie budowli. Niektóre projekty cieszą się taką popularnością, że może się okazać, iż wkrótce na jednej ulicy będzie kilka domów wyglądających niemalże tak samo. Nie jest to więc rozwiązanie dla osób ceniących sobie indywidualność i oryginalność.

Projekt na zamówienie – wady i zalety

Z pewnością już sama koncepcja projektu powstającego indywidualnie na nasze zamówienie jest ogromną zaletą takiego rozwiązania. W tego typu projekcie to my możemy decydować o tym, w którym miejscu ma znajdować się wejście do każdego z pomieszczeń, jakiej wielkości mają one być, jak ma wyglądać cała bryła budynku czy nawet jakiej wielkości mają być okna. To bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy zależy nam na wyróżnieniu się spośród sąsiadujących budynków i stworzeniu czegoś wyjątkowego, ale także na maksymalnym dostosowaniu rozkładu pomieszczeń do własnej wygody i potrzeb. Projekt indywidualny jest też najlepszą opcją w przypadku nietypowej działki – tak, jak wspomnieliśmy powyżej. Jest też jedyną możliwością, jeśli chcemy na przykład rozbudować już istniejący budynek. Z pewnością jednak do minusów zaliczymy wyższy koszt takiego projektu i zdecydowanie dłuższy czas oczekiwania na niego. W tym temacie bardzo ważny jest też wybór naprawdę doświadczonego architekta, który nie tylko będzie umiał słuchać klienta, ale także bezbłędnie dostosować projekt do wszelkich wymogów prawnych i pod względem praktycznym – tak, aby zarówno zbudowanie domu, jak i jego późniejsze użytkowanie odbywało się bez większych problemów.