Dachy dwuspadowe są zdecydowanie najbardziej klasycznym rozwiązaniem. Przez pewien czas od nich odchodziliśmy, bo uznawaliśmy je za staromodne. Jednak pojawienie się dachów wielospadowych i płaskich, szybko ukazało nam swoje wady. W związku z tym te dwuspadowe wróciły do łask i są zdecydowanie najczęściej spotykane obecnie w Polsce. Czy wiesz, dlaczego i jakie mają one zalety?
Jakie zalety ma dach dwuspadowy?
Budowa dachu to bardzo odpowiedzialne i wymagające zadanie. Właśnie w związku z tym potrzebna będzie nam doświadczona firma dekarska. Dachy dwuspadowe zamykają bryłę naszego budynku od góry trójkątem równoramiennym, a niekiedy nawet równobocznym. Pośród zalet takiego dachu należy wymienić:
- Odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne – co jest bardzo ważne przy zmiennej pogodzie w naszym klimacie.
- Stosunkowo niskie koszty związane z budową – na pewno w stosunku do dachów wielospadowych, które są bardzo skomplikowane.
- Możliwości projektowe na poziomie wręcz nieograniczonym.
- Pokrycie dachowe może zostać wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska naturalnego.
Oczywiście nie jest to opcja całkowicie pozbawiona wad. Przede wszystkim pomieszczania na poddaszu możemy doświetlić jedynie przez wbudowane okna dachowe, co często jest kosztowne i czasochłonne, a światła jest stosunkowo niewiele. Po drugie jeśli dach zostanie zbyt strono nachylony, to stracimy sporo przestrzeni użytkowej na naszym poddaszu.
Czy warto zdecydować się na dach dwuspadowy?
Absolutnie tak. Są one rozwiązaniem sprawdzonym, praktycznym i optymalnym pod względem kosztów. Dwie pochylone połacie są tu połączone ze sobą kalenicą. W konstrukcjach dachów dwuspadowych pojawia się spora różnorodność, która sprawia, że w różnych miejscach w Polsce możemy dostrzec pewną regionalność rozwiązań. Taki dach doskonale sprawdza się w wielu domach. Jeśli decydujemy się na niego, to najlepiej już na etapie projektu, który powinien być przemyślany w każdym najdrobniejszym szczególe. Dlatego z pewnością taki dach pasuje do większości domów.