szeregowce

Dom szeregowy – połączenie apartamentu i domu jednorodzinnego

Stojąc przed wyborem domu czy mieszkania, często zastanawiamy się nad tym, na jakie rozwiązanie się zdecydować. Jednymi z rozważanych opcji mogą być na przykład apartament i dom jednorodzinny. Dlaczego jednak nie wybrać czegoś, co połączy w sobie i jedno, i drugie? Taką idealną syntezą jest nic innego jak dom szeregowy.

Zalety domu szeregowego

Dom szeregowy ma niemal wszystkie cechy zwykłego domu jednorodzinnego. Może być on nawet piętrowym budynkiem z osobnym wejściem, w którym jest się w stanie spokojnie pomieścić cała rodzina. Jedyną rzeczą, która różni tego rodzaju obiekt od domu wolnostojącego jest fakt, iż dom szeregowy nie stoi na danym terenie sam. I do jednego, i do drugiego boku tego budynku przytulają się inne, ale jednocześnie podobne mu domy.

Tego rodzaju rozwiązanie jest stosowane chociażby na przedmieściach. Ma ono liczne zalety. Pozwala bowiem stworzyć dla wielu osób rodzinną przestrzeń na terenie zdecydowanie mniejszym niż by to miało miejsce wówczas, gdyby każdy dom stał na osobnej działce.

Dom szeregowy to rozwiązanie, które jednocześnie daje przestrzeń i ją oszczędza. Dąży ono do tego, żeby dać mieszkańcom jak najwięcej wnętrza, przy jednoczesnej redukcji sfery otaczającej dom. Wydaje się to być dość rozsądnym rozwiązaniem. Z jednej strony sprzyja ono temu, by mieszkańcy dysponowali jak największymi pomieszczeniami. Z drugiej strony zajmuje stosunkowo mało terenu i wskutek tego pozwala zaoszczędzić miejsce chociażby na zieleń.

Nie ulega wątpliwości, że dom szeregowy jest rozwiązaniem korzystniejszym i wygodniejszym niż mieszkania w blokach. Ma on także pewną przewagę nad apartamentowcami. W zgrupowaniu domów szeregowych nie ma się nikogo nad sobą, ani pod sobą. Nie ma takiej opcji, że sąsiad z góry zacznie wiercić, a na dole rozpocznie się kłótnia z trzaskaniem drzwiami. Jedyni sąsiedzi są po bokach i naprzeciwko.

Podsumowując, dom szeregowy wydaje się godną rozważenia opcją przy decydowaniu się na kupno lub wynajęcie lokalu mieszkalnego.