dom wielorodzinny

Trendy eko w budownictwie wielorodzinnym

Zmieniające się przepisy prawne i wymagania techniczne dotyczące nowych budynków wielorodzinnych są przyczyną montażu ekologicznych rozwiązań w zakresie instalacji wentylacji, klimatyzacji oraz ogrzewania. W połączeniu z systemami domów inteligentnych umożliwiają one kontrolę zużycia wody, prądu oraz znacząco obniżają emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Warunki techniczne budynków wielorodzinnych

W Polsce zostało uruchomione wiele programów rządowych, które finansują ekologiczne rozwiązania dla domów jednorodzinnych. Pozwalają one na zainwestowanie w nowoczesne instalacje, dzięki którym ograniczone jest zużycie energii oraz emisja szkodliwych gazów do atmosfery. Ponadto takie instalacje stają się niezbędne ze względu na zmieniające się warunki techniczne budynków, które muszą być niskoemisyjne i tym samym przyjazne dla środowiska.

Eko rozwiązania w budownictwie

Do najczęściej wybieranych przez inwestorów indywidualnych instalacji ekologicznych należą panele fotowoltaiczne. Ich montaż pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne może zostać spożytkowany do oświetlenia pomieszczeń i posesji. Dzięki temu mieszkańcy otrzymują niższe rachunki za energię elektryczną. Jeśli instalacja produkuje więcej energii, niż potrzeba do zasilenia wszystkich elementów i pomieszczeń domu, to dodatkowym bonusem staje się możliwość zarobku na nadwyżce wyprodukowanej energii.

Innym trendem w eko rozwiązaniach dla domów jednorodzinnych jest wentylacja z rekuperacją. Dzięki niej powietrze w pomieszczeniach jest skutecznie wentylowane, a wymiana powietrza pozwala usuwać szkodliwe mikroorganizmy i alergeny. Ponadto dzięki rekuperacji możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.