budowa domu pod klucz

Wykończenie domu pod klucz. Co to właściwie oznacza?

Wiele osób zastanawia się nad budową własnego domu. W takiej sytuacji bierze się pod uwagę różnego rodzaju projekty, gabaryty, wykonawców poszczególnych elementów budowlanych – ogólnie mówiąc różne rozwiązania. Czasem ktoś chce w domu wykonać jak najwięcej prac sam, a ktoś inny w ogóle o tym nie myśli i chce zlecić całą budowę konkretnemu wykonawcy czy deweloperowi. Tutaj pojawić się może kolejny problem, czyli jaki stan wykończenia domu wybrać i co tak właściwie oznaczają nazwy poszczególnych rodzajów odbioru domu. Dziś chcemy zastanowić się nad tym, co właściwie oznacza określenie “wykończenie domu pod klucz” i jak ma się to do innych możliwości.

Rodzaje wykończenia domu

Dom, którego budowę zlecamy komuś innemu, czyli na przykład firmie budowlanej, może zostać przez nas odebrany w różnym stanie. Co to oznacza? Ano to, ile jeszcze pracy i czasu będziemy potrzebować, aby do takiego domu się wprowadzić. Innymi słowy, konkretny stan, w jakim dom odbierzemy, będzie miał główny wpływ na to, ile jeszcze rzeczy będziemy musieli w nim wykonać przed zamieszkaniem.

Okazuje się bowiem, że pomiędzy stanami wykończenia domów lub mieszkań są naprawdę spore różnice. Zaczynając od stanu najmniej wykończonego, powinniśmy wspomnieć o stanie surowym otwartym. Stan taki oznacza, że nasz dom to, póki co, właściwie ściany oraz dach, bez okien, bez drzwi i bez żadnych instalacji. Kolejny etap to stan surowy zamknięty. Tutaj już będziemy mieli w naszym domu dodatkowo okna oraz drzwi, ale ściany nadal będą surowymi murami bez dodatkowego wykończenia. Bardziej zaawansowany i do ść często rozpoznawalny oraz spotykany jest stan deweloperski. Tutaj pojawiają się już pierwsze problemy związane z ogólnym pojęciem, jaki to jest ten stan deweloperski. Można wręcz powiedzieć, że wszystko zależy od dewelopera. Jednak jedno jest pewne – stan deweloperski oznacza oddanie nieruchomości inwestorowi w stanie pozwalającym na zgłoszenie jej do użytkowania lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Zatem w domu takim muszą być zamontowane wszystkie instalacje wewnętrzne (chociaż bez osprzętu) oraz elementy takie jak grzejniki, drzwi zewnętrzne, okna i parapety. Podłoga musi być przygotowana do położenia na niej już konkretnego wykończenia, co przeważnie oznacza wylewkę betonową albo też cementową. Ściany otynkowane i niepomalowane lub pomalowane na biało. Brak więc nadal wielu rzeczy, ale związanych już typowo z wykończeniem ostatecznym. Co ciekawe, według ekspertów zajmujących się rynkiem nieruchomości, takim standardem zainteresowanych jest najwięcej osób poszukujących nowego domu czy mieszkania. Na koniec pozostaje nam wisienka na torcie, czyli wykończenie pod klucz. Co to oznacza?

Wykończenie pod klucz, czyli jakie?

Mówiąc o wykończeniu pod klucz, musimy zaznaczyć, że jest to najwyższy rodzaj wykończenia domu czy mieszkania. Jak sugeruje samo określenie – dostajemy klucz i właściwie możemy się wprowadzać. Oczywiście w teorii, bo i tutaj są różne standardy. Czasem określenie “pod klucz” oznacza, że dom czy też mieszkanie są całkowicie gotowe i pozostaje jedynie przywieźć swoje meble i mieszkać. Jednak coraz częściej zwrot ten, czyli “pod klucz”, oznacza najwyższy możliwy standard. Obejmuje on właściwie wszystkie możliwe prace budowlano-remontowe, dzięki którym można natychmiast się wprowadzać. W praktyce znaczy to, że w momencie, w którym otrzymamy klucze, wszystkie pomieszczenia są nie tylko wykończone, ale także odpowiednio zaprojektowane oraz urządzone. Często w skład takiego najwyższego standardu prócz sprzętu AGD wchodzi nawet sprzęt RTV, a także profesjonalne systemy alarmowe.

Oczywiście musimy pamiętać, że to, jak w naszym przypadku wyglądać będzie stan pod klucz, zależy od ustaleń z wykonawcą czy deweloperem. Takie informacje powinny znaleźć się umowie. No i jeszcze jedna sprawa. Pamiętać musimy, że najwyższy standard wykończenia kosztuje. Z drugiej strony daje możliwość natychmiastowego wprowadzenia się, a przy tym oszczędza nam sporo sił i nerwów, które musimy włożyć w wykończenie swojego nowego lokum. Warto zatem przeanalizować, która opcja jest tą idealna dla nas!